Ke mně

 

Další důležitý a základní povel, který by pes měl zvládnout a to v jakémkoliv prostředí. Nácvik tohoto povelu je dlouhodobá záležitost a je třeba být opravdu důsledný.
 

  • k nácviku je zapotřebí dlouhé stopovací šňůry


Psa si dáme na dlouhé stopovací vodítko a dáme mu povel volno (takto si zafxuje že "volno" znamená můžu se jít proběhnout... s pejskem můžem dovádět, hrát si... Pejskovi dáme povel "ke mně", pokud pejsek reaguje, radostně voláme a lákáme ho třeba na hračku či pamlsky, hodně chválíme. Pokud pejsek má jiný zájem trhneme s vodítkem (!je důležité brát ohled na věk a povahu pejska!) a opět radostně voláme a lákáme na hračku. Jakmile pejsek přiběhne  odměníme. Takhle opakujeme...
Pokud pejsek relativně povel zvládá můžeme stopovačku pustit, aby jí pejsek pouze tahal, v případě nouze je možnost jí chytit a povel provést. Pokud pejsek 100% poslouchá v každé situaci, můžeme pejska pustit na volno.
Tento cvik by se neměl uspěchat a trénovat pravidelně a v každé situaci. Pokud pejsek povel zvládá, můžeme trénovat povel ke mně s předsednutím před psovoda.

Je vhodné rozlišit povel ke mně (dle zkušebních řádů) a povel používaný na vycházkách, kdy pejsek musí přiběhnout, ale nemusí předsednout př.: pojď sem, tady, sem aj.

Sedni

Jeden ze základních povelů a jeden z prvních které jsme se naučili...

nácvik:

  • psa si dáme k noze (nácvik základní polohy)
  • vezmeme pamlsek
  • přizvednutím pamlsku nad čumák psa si pes automaticky sedne
  • pokud nereaguje dle našich představ můžeme psa korigovat lehkým zatlačením na zadní část těla směrem k zemi, nebo si ho srovnat rukou (pokud sedí křivě)


časté chyby

  • je třeba dbát, aby pes seděl rovně a nerozvaloval se
  • dbát na rychlost reakce (správně psa motivovat, aby bral povely jako hru a prováděl je rychle a přesně)

Lehni

 

Povel lehni je možno natrénovat mnoha způsoby, u malého šťěněte je ideální povel lehni trénovat hrou a na pamlsek nebo hračku Vezmeme pamlsek a pokládáme od čumáku mezi tlapy pejska.Bohužel tímto nácvikem šel Endy za pamlskem a nereagoval na povel, proto jsme cca v 8 měsících začali povel lehni cvičit znovu od začátku. Mě osobně se osvědčila metoda, kdy si dáme psa do základní polohy k noze, dáme povel lehni a lehce trhneme vodítkem, popřípadě lehce zatlačíme mezi lopatky psa (je nutno respektovat věk a povahu psa), aby si lehl. Jakmile pejsek leží, následuje obrovská pochvala. Tento cvik párkrát opakujeme, ale pes se nemsmí cvikem "přejíst". Pokud je pes správně veden cvik pochopí velmi rychle, už po pár dnech cvičení byli na Endym vidět výsledky a nemuselo být téměř použito cuknutí ani zatlačení. Nyní cvik ovládáme rychle a přesně....

Vstaň

Povel vstaň učíme ze základní polohy u nohy a nejlépe z polohy v leže. Povel můžeme učit pomocí pamlsku či hračky. Pes leží u naší levé nohy, dáme povel vstáááň zhoupneme se v kolenou a pamlsek (hračku)dáme pravou rukou před čumák psa a posuneme ruku šikmo dopředu, pes by se měl automaticky zvednout, popřípadě si můžeme levou rukou psa srovnat či mu trošku pomoci, aby se zvedl. Pozor, pokud dáme pamlsek příliš do výšky,pes bude mít nutkání si sednout. Po splnění nezapomeneme odměnit.